Prawo.pl: spółka cywilna odliczy koszty użytkowania auta wynajętego od wspólnika

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że wydatki na najem samochodu od wspólnika, w części na niego przypadającej, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej. Odliczyć można jednak koszty dotyczące użytkowania pojazdu, podaje Prawo.pl.

Wynika to z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lipca 2020 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.220.2020.4.MAP. Natomiast koszty związane z użytkowaniem udostępnionego przez wspólnika samochodu osobowego mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych poniesionych z tytułu udziału w spółce w proporcji do posiadanych przez wspólnika udziałów, pisze Prawo.pl.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że poniesienie wydatku, w tym wypadku czynszu najmu samochodu z majątku spółki cywilnej, na rzecz wspólnika tej spółki cywilnej, nie może stanowić dla tego wspólnika kosztu uzyskania przychodu z tytułu udziału w spółce. 

Monika Brzostowska, doradca podatkowy w kancelarii KiB, podkreśla, że reszta wspólników jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu przypadającą na nich część czynszu (proporcjonalnie do ich udziału). Ekspertka tłumaczy, że wydatek spółki cywilnej na czynsz najmu samochodu w części przypadającej na tego wspólnika, który najmuje samochód spółce, jest świadczeniem na rzecz siebie samego. Dlatego też nieprawidłowe byłoby obciążanie kosztów, które podatnik wydatkował sam na siebie. 

„Zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego, spółka cywilna może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na eksploatację tego samochodu, m.in. paliwo, naprawy, przejazdy autostradą. Te wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do udziału wszystkich wspólników” – wyjaśnia Monika Brzostowska na łamach portalu Prawo.pl.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/podatki/samochod-wspolnika-wynajety-spolce-cywilnej-rozliczenie-kosztow,501887.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO