Prawo.pl: resort rozwoju proponuje przesunięcie terminu sporządzenia sprawozdania finansowego

Jak ustaliło Prawo.pl, ze względu na epidemię wywołaną przez koronawirusa Ministerstwo Rozwoju postuluje włączenie do tzw. pakietu antykryzysowego zapisu o przesunięciu terminu sporządzenia sprawozdania finansowego przez przedsiębiorstwa. Chce dać spółkom na to dodatkowe trzy miesiące.

Spółki, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają czas do końca marca 2020 r. na przygotowanie sprawozdania finansowego. Jak podaje Prawo.pl, Ministerstwo Rozwoju (MR) wystąpiło z postulatem przesunięcia tego terminu. Cytowani w artykule eksperci nie mają wątpliwości, że taki krok ułatwiłby działanie zarządom spółek. Adam Ruciński, biegły rewident, prezes BTFG Advisory, podkreśla w rozmowie z Prawo.pl, że w obecnej sytuacji zarządy zajęte są ratowaniem przedsiębiorstw przed utratą płynności finansowej. Pomysł MR popierają również księgowi, dla których ważniejsze są obecnie zmiany w zasadach wynagradzania, czy składanie wniosków o umorzenie składek do ZUS.

W obecnej sytuacji eksperci wskazują, że również termin składania sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) powinien zostać przesunięty. Obecnie spółka ma na to 15 dni po jego zatwierdzeniu.

Jak przypomina na łamach Prawo.pl radca prawny Łukasz Drożdżowski, przekroczenie terminu sporządzenia sprawozdania finansowego, w tym jego niepodpisanie, wiąże się z nałożeniem grzywny w wysokości nawet 1 mln zł. W skrajnych przypadkach ustawa o rachunkowości przewiduje też karę pozbawienia wolności do lat 2.

Zgodę na proponowane przez Ministerstwo Rozwoju przesunięcie terminu sporządzenia sprawozdania finansowego musi wydać Ministerstwo Finansów.

Pełen tekst na: https://www.prawo.pl/biznes/co-z-obowiazkiem-przygotowania-spraowzdan-finansowych-za-2029,498824.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO