Prawo.pl: policyjne kamery łagodzą obyczaje

Wszyscy policjanci na służbie mają być wkrótce wyposażeni w kamery przypięte do mundurów. Na razie wykorzystywanych jest ponad 2100 takich urządzeń. Zdaniem Komendy Głównej Policji, obecność kamer prowadzi do zmniejszenia się liczby konfliktowych sytuacji podczas policyjnych interwencji.

„Kamery są obecne we wszystkich garnizonach i planowane są dalsze zakupy” - mówi w rozmowie z Prawo.pl insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.

Według niego na poprawę statystyki duży wpływ ma aspekt psychologiczny. „Zarówno osoby, wobec których podejmowane są działania, jak i sami policjanci, zachowują się inaczej, mając świadomość nagrywania. Obywatele przestają prowokować i wykazywać niewłaściwe postawy wobec policjantów, ci zaś skuteczniej panują nad emocjami związanymi z podejmowaniem interwencji" - dodaje Ciarka.

Prawnicy i obrońcy praw człowieka wskazują, że nagrania mogą skutecznie przeciwdziałać przemocy ze strony policjantów, jak też chronić ich przed pomówieniami. Z danych KGP wynika, że w ok. 80 proc. przypadków skarg działania funkcjonariuszy, zapis z kamer przemawia na korzyść policjantów.

W opinii Jacka Kudły, specjalista w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych, obowiązujące przepisy wyraźnie określają granice stosowanie kamer. Policjanci mogą jest stosować wyłącznie podczas interwencji.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/kiedy-policjanci-moga-nagrywac-interwencje,445099.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO