Prawo.pl: po wyroku TSUE przegrani frankowicze mają szansę na wznowienie postępowań

Prawo.pl dotarło do dwóch pierwszych spraw, w których sąd - na podstawie wyroku TSUE - nie odrzucił wniosków o wznowienie prawomocnie zakończonego postępowania między bankiem a frankowiczami. Sąd wyraził też zgodę na wstrzymanie egzekucji.

Wg portalu Prawo.pl oznacza to, że kolejne wyroki TSUE w polskich sprawach mogą pomóc kredytobiorcom, którym grozi licytacja domu czy mieszkania.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie państwa Dziubaków pojawiły się w sądach wnioski o wznowienie prawomocnie zakończonych postępowań przegranych przez frankowiczów. Jak informuje Prawo.pl, Sąd Okręgowy w Katowicach - w odróżnieniu od innych sądów - w dwóch sprawach przyjął skargi kredytobiorców.

„Przekonaliśmy sąd, że wyrok TSUE wiąże się z naszą sprawą nierozerwalnie, zaś funkcjonowanie w polskiej procedurze orzeczenia TK, jako podstawy wznowienia, w powiązaniu ze wskazanymi zasadami prawa wspólnotowego, musi umożliwiać analogiczne rozwiązanie w przypadku orzeczenia TSUE” - wskazuje cytowany przez Prawo.pl Damian Nartowski z kancelarii WNLegal Wątrobiński Nartowski.

„Sąd zaś, nie odrzucając naszej skargi, zmieniając postanowienie z pierwszej instancji i wstrzymując wykonanie prawomocnego nakazu potwierdził, że dopuszczalne jest wznowienie postępowania cywilnego na podstawie orzeczenia TSUE” - dodaje.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/wznowienie-postepowania-po-wyroku-tsue-pierwsze-dwie-sprawy,500769.html

Źródło informacji Centrum Prasowe PAP

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO