Pozytywne doświadczenie najlepszą zachętą do udziału w PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe mogą przekonać młodych ludzi do długoterminowego oszczędzania – uważają uczestnicy panelu zorganizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. W przyszłości mogą też stanowić benefit, który pracodawca oferuje pracownikom.
Pozytywne doświadczenie najlepszą zachętą do udziału w PPK
Pozytywne doświadczenie najlepszą zachętą do udziału w PPK

Paneliści podkreślali, że niezbędna jest edukacja, która uświadomi młodym ludziom korzyści płynące z wczesnego rozpoczęcia oszczędzania na starość. Zdaniem Anny Milewskiej, prezes Skarbca TFI rośnie już świadomość, że należy posiadać wolne środki finansowe, które stanowią zabezpieczenie i nie są  przeznaczone na konsumpcję. Nie jest to jednak – według niej – tożsame z gromadzeniem oszczędności na emeryturę.  

W opinii Grzegorza Chłopka, prezesa Nationale Nederlanden PTE, znaczna część 20,30-latków nie przejmuje się wysokością emerytury, gdyż uważa, że do niej dożyje. Statystyki mówią jednak zupełnie coś przeciwnego. Do momentu przejścia na emeryturę dożywa 80-90 proc. Polaków, a potem spędza na niej przeciętnie kilkanaście lat. „Warto też pokazywać młodym, że jeśli zaczną wcześniej oszczędzać, to szybciej zgromadzą niezbędny kapitał – zaznaczył Chłopek. – Sprzymierzeńcem skutecznego oszczędzania jest czas i przyzwyczajenie” – dodał.

Zdaniem Roberta Zapotocznego, prezesa zarządu PFR Portal PPK pozytywne doświadczenie związane z funkcjonowaniem PPK, będzie stanowiło najlepszą zachętę do korzystania z planów kapitałowych.

„Jeżeli będziemy mieli do czynienia z wypłatami, ze wsparciem w przypadku ciężkiej choroby, z tym, że ktoś wziął pieniądze, wpłacił na wkład własny i mógł kupić mieszkanie, a ktoś po kimś odziedziczył pieniądze – to każdy uzna, że warto się takiemu oszczędzaniu bliżej przyjrzeć” – powiedział Zapotoczny.

Podobną opinię wyraził Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU, który podkreślił, że „to jest najlepszy sposób edukacji”. „Moment, w którym młodzi ludzie trochę bezwiednie zaczną oszczędzać i nagle się przekonają, że oto nagle bez większego wysiłku odłożyli jakieś pieniądze, które mogą przeznaczyć na swoje potrzeby” – uzupełnił.

Podczas dyskusji zwrócono też uwagę, że w dłuższej perspektywie PPK może stać się benefitem, którym pracodawca przyciągnie do swojej firmy wykwalifikowanych pracowników.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO