Polski Komitet Olimpijski w Krakowie i w Warszawie obchodzi 100-lececie istnienia

Złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową na fasadzie Hotelu Europejskiego w Krakowie oraz podpisaniem aktu odnowicielskiego upamiętniono 100-lececie powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
PKOl (1)
PKOl (1)

Obchody 100-lecia PKOl kontynuowane będą w Warszawie, gdzie na 26 października zaplanowano uroczystą galę z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. To szczególny moment w historii - przyznają mistrzowie olimpijscy oraz kierownictwo PKOl.

12 października 1919 r. w Hotelu Europejskim w Krakowie przedstawiciele władz państwowych i działacze sportowi powołali do życia Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich (obecnie obowiązująca nazwa - Polski Komitet Olimpijski - funkcjonuje od 1925 roku).
 
W 100. rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele PKOl złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą zawiązanie Komitetu, która znajduje się na fasadzie Hotelu Europejskiego w Krakowie. Program uroczystości objął też odnowienie aktu założycielskiego oraz złożenie kwiatów przy krypcie Lubomirskich w Kościele Dominikanów (pw. Świętej Trójcy).
 
Jak zaznaczył prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, największym dorobkiem 100-letniej tradycji PKOl są związane z tym ruchem wartości: dążenie do doskonałości, przyjaźń, szacunek, kierowanie się zasadą fair play czy tolerancja.
 
„Minęło już 100 lat od kiedy w Hotelu Francuskim powstała nasza organizacja. Cieszę się, że są wśród nas najwybitniejsi polscy olimpijczycy, medaliści olimpijscy, wszyscy ci, którzy kochają sport i są związani z ruchem olimpijskim” - mówił prezes PKOl.
 
Obok kierownictwa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Akademii Olimpijskiej w uroczystościach wzięli udział olimpijczycy, przedstawiciele środowisk sportu, kultury, nauki i sztuki.
 
Tego dnia odbyła się również uroczysta sesja w Urzędzie Miasta Krakowa. Program wydarzenia objął również konferencję „Olimpizm Polski”, a także otwarcie wystawy „100-lecie polskiej książki olimpijskiej” oraz promocja tomu „100 wierszy na 100-lecie”. W ramach obchodów 100-lecia PKOl powstała także wielkoformatowa, nowoczesna wystawa plenerowa „Od stu lat na olimpijskim szlaku”, którą można bezpłatnie zwiedzić na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w Krakowie do 18 października br.
 
Sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński podkreślił, że 100-lecie PKOl jest ogromnie ważnym wydarzeniem dla stowarzyszenia, które chciało przypomnieć o wszystkich pokoleniach, które pracowały na rzecz polskiego ruchu olimpijskiego.
 
„Chcieliśmy oddać hołd wszystkim olimpijczykom, medalistom olimpijskim, ich trenerom, a także działaczom sportowym, którzy byli zaangażowani w tworzenie polskiego ruchu olimpijskiego i trwanie tego ruchu przez te 100 lat. Mówimy też o przyszłości, o tym, co przed nami i jak rozwijać polski ruch olimpijski tak, abyśmy dostosowali się do trendów światowych” - powiedział Krzesiński.
 
Uczestniczący w uroczystościach w Krakowie polski panczenista i mistrz olimpijski z Soczi Zbigniew Bródka powiedział, że dla niego, jako dla sportowca, jest niezwykle ważne móc świętować 100-lecie PKOl. „Jest to dla mnie wielki zaszczyt, wielkie wyróżnienie” - mówił Bródka.
 
W podobnym tonie wypowiadała się dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich, czterokrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. „Dla nas, dla sportu olimpijskiego to jest szczególny dzień. Spotykamy się my, olimpijczycy, młodsze pokolenie, żeby uczcić te obchody z życzeniami na kolejne 100 lat: wielu, wielu sukcesów na arenach olimpijskich” - znaczyła Włodarczyk.
 
Również chodziarz Robert Korzeniowski, który jest najbardziej utytułowanym polskim sportowcem pod względem zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego, przyznał, że rocznica jest dla niego szczególnym momentem. „Jest absolutnie niesamowite - być częścią historii, być w historycznym miejscu, w historycznym momencie i mieć świadomość, że razem współtworzymy historię” - podkreślił Korzeniowski.
 
Druga część uroczystości odbędzie się 26 października w Warszawie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej podczas uroczystej gali z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Tomasa Bacha oraz szefa Europejskiego Komitetu Olimpijskiego Janeza Kocijancica.
 
Rocznicowe obchody 100-lecia PKOl zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO