PKP Cargo i PGNiG zacieśniają współpracę w dziedzinie transportu gazu LNG

Spółki PKP Cargo i PGNiG podpisały we wtorek podczas Kongresu 590 w Jasionce list intencyjny o strategicznej współpracy w zakresie transportu skroplonego gazu LNG.
PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu

List intencyjny przewiduje m.in. uruchomienie pierwszych pilotażowych przewozów kolejowych skroplonego gazu z terminala w Świnoujściu do odbiorców końcowych. W przyszłości ma to umożliwić przewożenie większych ilości gazu w krótkim czasie. Obecnie skroplony gaz z terminala LNG w Świnoujściu transportowany jest do odbiorców w całym kraju głównie z wykorzystaniem autocystern kriogenicznych.

„Z uwagi na pojawienie się nowego produktu - przewozu koleją dużej ilości skroplonego gazu dzisiaj chcemy bardzo mocno sprawdzić i przetestować praktyczną realizację tego przewozu poprzez pilotaż. Pierwsze pilotażowe przewozy ruszą w I kwartale 2020 roku” - podkreślił Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Dodał przy tym, że zapotrzebowanie na gaz LNG w Polsce i w krajach sąsiednich jest coraz większe. „Potencjał przewozu jest gigantyczny, więc tę współpracę z PGNiG będziemy rozwijać w miarę zapotrzebowania klientów na tego rodzaju usługi” - wyjaśnił Warsewicz.

Prezes PKP Cargo zwrócił uwagę, że list intencyjny oprócz przewozu gazu określa także możliwość budowy centrów przeładunkowych w terminalach gazu LNG należących do PKP Cargo.

„Nasze terminale, których jest 27, są praktycznie w całym kraju, a więc jesteśmy naturalnym partnerem do zbudowania bardzo konkurencyjnej oferty na dynamicznie rosnącym rynku” - zaznaczył Warsewicz.

Zdaniem Henryka Muchy, prezesa PGNiG, nawiązana z PKP Cargo współpraca daje „realną szanse na zoptymalizowanie kosztów transportu gazu LNG z terminala w Świnoujściu do klientów końcowych”.

Jak zaznaczył, w praktyce oznacza to, że oferta PGNiG będzie bardziej konkurencyjna, a więc również nasi końcowi klienci staną się dzięki temu bardziej konkurencyjni na rynku.”

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO