Nowe inwestycje Orlenu: produkcja glikolu, innowacje dla nawozów sztucznych oraz centrum badawczo-rozwojowe

Podczas II Forum Wizja Rozwoju, jakie odbywało się w Gdyni, paliwowa spółka zapowiedziała budowę aktywów petrochemicznych oraz rozwój badań nad technologiami. „W ciągu najbliższych kilku lat będziemy nadal przeznaczać średnio 6,8 mld złotych rocznie na inwestycje” - zdeklarowała Patrycja Klarecka, członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen.
PAP/M.Kmieciński
PAP/M.Kmieciński

O innowacyjnych, przyszłościowych rozwiązaniach, które mają podnieść atrakcyjność oferty handlowej PKN Orlen, a także wpłynąć na jej wynik finansowy, poinformowano podczas dyskusji o czynnikach stymulujących inwestycje w Polsce.

„Nasze przedsiębiorstwo należy do grupy największych i najbardziej prężnych inwestorów - dodała Patrycja Klarecka. Podkreśliła, że plany rozwojowe spółki opracowane są w oparciu o długofalową perspektywę. - Myślimy o 20 najbliższych latach”.

W czasie debaty Klarecka zwróciła uwagę na wyraźnie zmieniające się zapotrzebowanie rynku względem zużycia ropy naftowej. „Popyt na ten surowiec, przede wszystkim w transporcie, spadnie. To konsekwencja dynamicznie rozwijającego się sektora elektromobilności oraz paliw alternatywnych. Dlatego dostrzegamy wzrost zainteresowania produktami petrochemicznymi” - dodała członek zarządu Orlenu.

Z tymi ostatnimi związana jest jedna z trzech inwestycji, o których Orlen poinformował w czasie gdyńskiego FWZ.

„Na terenie zakładów w Trzebini, należących do PKN Orlen Południe, jednej z naszych spółek grupy kapitałowej, planujemy uruchomienie fabryki zielonego glikolu. To powszechnie stosowany w przemyśle medycznym, kosmetycznym i spożywczym produkt ekologiczny - powiedziała Klarecka. - Jesteśmy w stanie zaspokoić nawet 70 procent krajowego zapotrzebowania na glikol”.

Produkcja glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie, wytwarzanej w Trzebini, gliceryny, którą otrzymuje się podczas produkcji biodiesla z oleju rzepakowego. Kolejne innowacje Orlenu dotyczą nawozów sztucznych oraz badań nad technologiami.

„Patrząc na stopień użycia nawozów sztucznych w rolnictwie, a w konsekwencji ich wpływu na jakość upraw i żywności, która trafia na rynek konsumencki, zdecydowaliśmy o rozbudowie naszych zakładów nawozowych we Włocławku, na terenie Anwil - poinformowała Patrycja Klarecka. - Dzięki temu będziemy mogli zapewnić jeszcze lepszy produkt i ograniczyć import nawozów do Polski”.

Do 2020 roku, w Płocku, powstanie należące do spółki centrum badawczo-rozwojowe.
 
„Inwestycje w przemyśle petrochemicznym i rafineryjnym potrzebują dobrego zaplecza. Takiego, w którym można kompleksowo pracować nad nowymi technologiami, następnie je testować i opatentowywać - powiedziała członek zarządu PKN Orlen. - Planując nasz rozwój, wykorzystujemy aktualny, 4,7-procentowy wzrost PKB. To bardzo dobry wynik, wyróżniający Polskę na tle innych krajów Unii Europejskiej” - dodała.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO