Miasta wracają na kolejową mapę Polski. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują Krajowy Program Kolejowy

Jednym z celów inwestycji, realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest poprawa dostępności dla pasażerów i przewozu towarów – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Do tej pory 11 miejscowości, dzięki inwestycjom, wróciło na mapę kolejową Polski. Wśród miejscowości, do których przywrócono połączenia kolejowe są m.in. Lublin, Lubartów i Busko. Za 2-3 lata dołączą do nich m.in. Mielec i Chorzele.
PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu

„Wracamy z koleją do Polski powiatowej, ale równocześnie dobudowujemy nowe tory w aglomeracjach. Poprawiamy obecnie przepustowość w aglomeracjach warszawskiej i krakowskiej oraz w Rzeszowie i Szczecinie, dzięki czemu będzie można uruchomić więcej połączeń” – powiedział prezes Merchel. 

W ramach Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku ma zostać zmodernizowane nawet 9000 km tras. Wartość programu to prawie 76 mld zł. Jak poinformował Ireneusz Merchel, do tej pory udało się zrealizować inwestycje o wartości ok. 28 mld zł, czyli 37 proc. programu. 

„W analogicznym czasie poprzedniej perspektywy po tylu latach były zrealizowane projekty o wartości ponad 5 mld, które stanowiły kilkanaście procent” - przypomniał prezes PLK. Zaznaczył jednak, że przed kierowaną przez niego spółką stoi wyzwanie, ponieważ jeszcze jest 40 mld zł do zagospodarowania w najbliższych czterech latach. Jednak – według Merchela - nic nie wskazuje na to, żeby ta perspektywa była zagrożona. „Na placach budowy mamy projekty o wartości 47 mld. Mamy też podpisane umowy z wykonawcami, które są na etapie realizacji” - zapewnił prezes Merchel.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO