Liderki XXI wieku muszą być odważne i nie bać się ryzyka

„Kobiety są równie dobrymi liderami co mężczyźni, ale muszą nauczyć się grać zespołowo. Trzeba zachęcać je do podejmowania odważnych decyzji, bo są doskonale przygotowane do przewodzenia zespołom” - mówiła na Forum Ekonomicznym w Krynicy Ewa Małyszko, prezes Zarządu PFR TFI S.A.
PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu

Prezes Małyszko uczestniczyła w panelu dyskusyjnym „Kobieta-lider. Przywództwo XXI wieku”, w którym oprócz niej wzięły udział także inne przedstawicielki świata biznesu, prawa, ale też i polityki czy organizacji kobiecych. "Dzisiaj już nie wychowujemy dziewczynek i chłopców inaczej, ale w przeszłości tak było. Dwa odrębne zbiory i dwa różne światy. Kobiety liderki powinny zdecydowanie działać na rzecz jednoznacznego odejścia od tego podziału. Równe szanse buduje się w oparciu o podobne wyzwania i możliwości" - mówiła prezes Małyszko.

W kreowaniu przyszłych liderów (obojga płci) najważniejsze jest według niej pozostawianie im przestrzeni do samodzielnego podejmowania decyzji, bo to uczy odpowiedzialności. "Nie bójmy się jako rodzice czy liderzy, pokazywać możliwości wyboru, ale też przedstawiać konsekwencje. Pozwalajmy, tak dzieciom, jak i młodym współpracownikom, podejmować decyzje. Dzięki nauce na mniejszych błędach, łatwiej będzie funkcjonować w przyszłości, zarówno społecznej, jak i biznesowej" – stwierdziła prezes Małyszko.

Według Gordany Comić, wiceprzewodniczącej serbskiego Zgromadzenia Narodowego największym problemem naszych czasów, jeśli chodzi o obecność kobiet w polityce, jest brak dialogu na ten temat. Kobietom polityczkom wciąż zadaje się pytania o dom i rodzinę, zamiast o poglądy. Mężczyźni nie potrafią zrozumieć, że kobiety jako połowa społeczeństwa powinna mieć 50 proc. udział w rządzeniu. Brak równościowego traktowania hamuje proces wyłaniania się naturalnych liderek w społeczeństwie.

„Całe życie szukałam sobie nowych wyzwań. Nie czekam, żeby ktoś mi pomagał i wspierał, jestem samodzielna” - mówiła na panelu mecenas Anna Partyka-Opiela, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Uważa ona, że najważniejsze w życiu jest wyznaczanie sobie celów oraz konsekwencja w ich realizacji.

Prawdziwe liderki cechuje odwaga w podejmowaniu decyzji życiowych. „Odwaga, żeby sobie powiedzieć: ‘tak jestem gotowa, tak chcę być managerem’ i dalej kroczyć ścieżką kariery. Często kobiety boją się i mówią: ‘nie, to nie dla mnie’. Nie dlatego, że nie mają kompetencji, a dlatego, że nie kompletnej wiedzy jak ten proces będzie wyglądał. Tu przydaje się mentor, który pokazuje jak zrobić kolejny krok” - mówiła prezes Małyszko.

Doświadczenia kobiet w całej Europie są uniwersalne. „Ważne byśmy miały wolność wyboru. Mamy wolność edukacji, ale wciąż to nie wystarcza byśmy w uczestniczyły w życiu publicznym i były słuchane. Dlatego potrzebujemy się wzajemnie wspierać” - mówiła Hana Stelzerova, dyrektorka organizacji pozarządowej Czeskie Kobiece Lobby.

W opinii prezes Małyszko nie można generalizować, że wszystkie kobiety muszą być liderkami. Jeśli ktoś decyduje się, że chce zostać w domy, wychowywać dzieci, też trzeba to docenić. „Każdy powinien robić to, co mu sprawia przyjemność, a rolą liderów jest kreowanie ścieżki wspomaganie innych” - podsumowała prezes Małyszko.  

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO