KGHM: Innowacje dla bezpieczeństwa

Zwiększenie bezpieczeństwa pracy i uruchomienie związanych z tym technologii zapowiedział podczas II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A. „Obszar, na którym operujemy pod ziemią, zajmuje powierzchnię aglomeracji warszawskiej. To ogromny teren, na którym musimy zapewnić bezpieczeństwo oraz stabilność” – powiedział.
PAP/M.Kmieciński
PAP/M.Kmieciński

Szef KGHM podkreślił, że w ostatnich latach jego firma przeznacza co roku, na inwestycje odtworzeniowe i nowe projekty, ponad 7 miliardów złotych.

„W KGHM innowacje dotyczą optymalizacji kosztów pracy oraz wydobycia. Duża część nakładów przeznaczana jest także na ekologię. Zdajemy sobie sprawę, że nigdy nie będziemy całkowicie neutralni dla środowiska, ale staramy się być jak najmniej szkodliwi” – dodał Marcin Chludziński.

Prezes KGHM podkreślił, że ważnym elementem strategii firmy, a jednocześnie czynnikiem stymulującym jej rozwój, są nakłady na bezpieczeństwo pracy. Wykorzystywane są do tego najnowsze dostępne technologie.

„Modernizację systemu zapewniającego bezpieczeństwo pracujących pod ziemią, jak i na powierzchni, realizujemy dzięki zastosowanej w KGHM strategii 4E: elastyczność, efektywność, ekologia i e-przemysł” – dodał. Ten ostatni element strategii znalazł praktyczne zastosowanie na terenie kopalni KGHM.

„Unowocześniamy systemy kontroli, które pomagają nadzorować przebieg pracy na terenie naszych obiektów. Uruchomiliśmy dwa, tzw. +one control roomy+. To miejsca sterowania i kontroli bezpieczeństwa. Działają już w kopalniach Lubin i Polkowice-Sieroszowice. Trzeci powstanie także w Rudnej” – poinformował prezes KGHM.   

Chludziński powiedział, że tendencje, jakie przejawiają się w gospodarce, są dla KGMH czytelnym wskaźnikiem dla podjęcia decyzji: czy warto inwestować oraz w co inwestować.
 
„Rekordowy, aktualnie 20-procentowy wzrost produkcji przemysłowej, pozwala na planowanie kolejnych inwestycji” – dodał. Zapowiedział ich realizowanie w perspektywie 10- i 15-letniej.

Prezes KGMH podkreślił, że wydobywana przez jego spółkę miedź wciąż nie posiada zamiennika.  

„Ten brak substytutu wzmacnia perspektywy rozwojowe dla tego surowca. Popyt na miedź wciąż rośnie. Pozostajemy jednym z jej wiodących producentów na świecie” – poinformował Chludziński.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO