BGK zabezpiecza realizowanie strategicznych inwestycji w czasie pandemii

Dzięki zabezpieczeniu kredytu, którego udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego z programu gwarancji de minimis, udało się utrzymać realizację budowy strategicznego gazociągu na terenie województwa małopolskiego.
PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu

Romgos Gwiazdowscy to polska firma rodzinna, która zajmuje się budową gazociągów przesyłowych, sieci rozdzielczych, kopalń oraz stacji zaporowo-upustowych. Obecnie spółka buduje 100-kilometrowy odcinek strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia DN 1000 na terenie województwa małopolskiego.

Pandemia koronawirusa spowodowała zakłócenia w łańcuchu dostaw podzespołów i materiałów potrzebnych do budowy gazociągu. Postawiła również pod znakiem zapytania przyszłość blisko 250 miejsc pracy, jakie zapewnia firma Romgos Gwiazdowscy. Z pomocą przyszedł Alior Bank, skąd udało się spółce pozyskać kredyt obrotowy na finansowanie projektu. Bank Gospodarstwa Krajowego zabezpieczył jego spłatę gwarancją de minimis.

„Procedura uzyskania dofinansowania była stosunkowo prosta i szybka. Dzięki temu byliśmy w stanie utrzymać zatrudnienie w naszej firmie na niezmienionym poziomie. Co więcej, byliśmy w stanie zwiększyć zatrudnienie, aby jeszcze płynniej realizować nasze kontrakty. W najbliższej przyszłości planujemy zakupy sprzętu, który uatrakcyjni naszą konkurencyjność w regionie” - powiedział Miszel Gwiazdowski, członek zarządu Romgos Gwiazdowscy.

„Ostatnie zmiany wprowadzone przez BGK przy gwarancjach de minimis (wydłużenie okresu kredytowania, który można objąć gwarancją, zniesienie opłat i możliwość zabezpieczenia do 80 proc. wartości kredytu) bardzo dobrze odpowiadają na potrzeby firm w czasie pandemii. To z kolei pozwala nam zaproponować firmom finansowanie na dobrych warunkach” - podkreśliła Aleksandra Podobińska-Durka, dyrektor Działu Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych w Alior Banku.

„Firmy rodzinne, takie jak Romgos Gwiazdowscy, odgrywają ważną rolę w życiu gospodarczym naszego kraju. Bank Gospodarstwa Krajowego jako państwowy bank rozwoju był obecny w działalności tych firm w okresie ich prosperity i wzrostu. Dlatego naszym obowiązkiem jest również wsparcie przedsiębiorstw w okresie pandemii” - stwierdziła Renata Deptała, dyrektor Regionu Małopolskiego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Z myślą o małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach Bank Gospodarstwa Krajowego opracował i wdrożył 10 programów mających na celu utrzymanie ich płynności finansowej, zatrudnienia, a także stwarzających możliwości dalszego wzrostu i funkcjonowania MŚP.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO